Με εξαιρετική απόδοση καθ’ όλη τη διάρκεια του τριημέρου ο Kalle Rovanpera κέρδισε άνετα το Ράλλυ Νέας Ζηλανδίας και κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ του 2022! Σε έναν αγώνα που επέστρεψε μετά από 10 χρόνια απουσίας στο πρόγραμμα και σημαδεύτηκε από συνεχή βροχόπτωση και λασπωμένο οδόστρωμα, ο νεαρός Φινλανδός δεν είχε αντίπαλο στα χρονόμετρα. Συγκεντρωμένος στον στόχο του δεν αρκέστηκε σε υπολογισμούς αλλά οδήγησε flat out μέχρι την power stage την οποία και κέρδισε συλλέγοντας το μέγιστο των βαθμών!

Ο πολυπρωταθλητής Sebastien Ogier ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ολοκληρώνοντας ένα φανταστικό τριήμερο για την ομάδα της Toyota, με τα Yaris να σημειώνουν το 1-2. Ο Γάλλος ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο σκέλος, όμως δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του team-mate του στη συνέχεια όταν οι συνθήκες δυσκόλεψαν.

Στην τρίτη θέση του αγώνα τερμάτισε ο απογοητευμένος Ott Tanak (Hyundai i20 Rally1) μη μπορώντας να βρει απάντηση στους χρόνους των Toyota, παραδεχόμενος στον τερματισμό την ανωτερότητα των αντιπάλων του.

Ο Thierry Neuville (Hyundai i20 Rally1) ακολούθησε τέταρτος έχοντας μέτρια απόδοση σε ακόμα έναν γρήγορο αγώνα, ενώ δεν απέφυγε και τα λάθη.

Πίσω από τον Βέλγο ολοκλήρωσε ο Oliver Solberg (Hyundai i20 Rally1) μαζεύοντας αγωνιστικά χιλιόμετρα και πραγματοποιώντας για δεύτερο σερί αγώνα ενθαρρυντική εμφάνιση.

Ο Lorenzo Bertelli (Ford Puma Rally1) τερμάτισε έβδομος σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση της καριέρας του, με τον Craig Breen (Ford Puma Rally1) να μην συλλέγει βαθμούς ούτε από την power stage μετά την έξοδο της Παρασκευής,  έχοντας κλατάρισμα στην τελευταία ειδική του αγώνα.

Στην κατηγορία WRC2 ο Hayden Paddon (Hyundai i20 Rally2) δεν είχε αντίπαλο κερδίζοντας άνετα τον αγώνα της πατρίδας του. Τερμάτισε παράλληλα στην έκτη θέση της γενικής. Δεύτερος στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία και όγδοος γενικής ολοκλήρωσε ο Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) μαζεύοντας σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν ο Νεοζηλανδός οδηγός αγώνων ταχύτητας Shane Van Gisbergen (Skoda Fabia R5) και ο πρωταθλητής Αυστραλίας Harry Bates (Skoda Fabia Rally2 Evo).

Ο πρώην πρωταθλητής Ευρώπης Armin Kremer (Citroen C3 Rally2) ήταν ο νικητής στην κατηγορία WRC2 Masters και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Επόμενος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλλυ το Ράλλυ Καταλωνίας στα μέσα του Οκτώβρη όπου αναμένεται να κριθεί και το πρωτάθλημα των κατασκευαστών.